Eco-Toaleta

Naukowcy z Nanyang Technological University w Singapurze stworzyli system toaletowy, który przyczyni się do zużycia mniejszej ilości wody, a ludzkie odpady zamieni w nawóz i energię elektryczną.

Toaleta nazwana No-Mix Vaccum Toilet posiada dwie komory, które umożliwiają automatyczne oddzielenie odpadów płynnych od stałych.

Dzięki technologii opartej na zastosowaniu pompy próżniowej, używanej w ubikacjach samolotowych, potrzebuje tylko 0,2 litra wody do spłukania płynów i jednego litra do usunięcia innych odpadów.

Standardowe toalety zużywają od 4 do 6 litrów wody przy jednorazowym spłukaniu, co oznacza, że nowy wynalazek zainstalowany w miejscu publicznym, gdzie wodę spuszcza się około 100 razy dziennie, pozwoli na zaoszczędzenie 160 tys. litrów rocznie.

W dodatku oddzielenie odpadów płynnych od stałych umożliwi wstępne poddanie płynów obróbce technologicznej, która pozwoli później na łatwiejsze wyodrębnienie składników używanych w nawozach.

Natomiast odpady stałe będą w tym samym czasie odsyłane do bioreaktora, gdzie zostaną przetworzone w celu uzyskania biogazu, zawierającego metan, który może zostać później wykorzystany jako gaz używany w kuchenkach gazowych lub przekształcony w elektryczność, dzięki napędzaniu elektrowni.

Wstępnie zainstalowano dwa prototypowe systemy w toaletach Nanyang Technological University. Jeżeli wynalazek spełni oczekiwania, można się spodziewać, że w ciągu następnych trzech lat nowa toaleta zostanie zamontowana w innych miejscach.

Ciekawe czy i kiedy takie toalety powstaną w Polsce. Czy jakiś producent wykupi licencje na Eco WC? Czas pokaże…

 

admin opublikowano dnia 2012-7-1 Kategoria: Modele toalet