Katowicki magistrat ogłasza konkurs na miejski szalet

Władze Katowic ogłaszają konkurs na projekt miejskiej toalety publicznej. Bo takich miejsc jest mało i są nieestetyczne.

Nowa toaleta zostanie wybudowany w ramach konkursu organizowanego przez Sanitec Koło – firmę produkującą wyposażenie łazienek. Od piętnastu lat w różnych miastach, m.in. w Kazimierzu Dolnym, Łodzi i w Warszawie, firma ogłasza konkurs na projekt najciekawszej toalety. W tym roku firma wytypowała Katowice, a władze miasta na pomysł przystały i wskazały lokalizację: ul. Tylna Mariacka.

– Wszyscy wiemy, jak to do tej pory wyglądało. Ludzie, którzy nie byli gośćmi pubów, korzystali z bram. Doraźnie ustawiane były przenośne toalety, które szpeciły wygląd wyremontowanej Mariackiej – mówi Michał Buszek.

Jurorzy oceniać będą walory architektoniczne, funkcjonalność i nowatorstwo oraz umiejętność wpisania projektu w kontekst otoczenia, czyli początek lub koniec parkingu, który ciągnie się wzdłuż ul. Tylnej.

Przemysław Powalacz, prezes Sanitec Koło, liczy z kolei na projekty związane z charakterem miasta. – Katowice mają unikalną, uprzemysłowioną architekturę. Zaprojektowanie toalety dopasowanej do takiego charakteru, będzie dużym wyzwaniem – zaznacza.

Autorzy zwycięskiego projektu toalety publicznej otrzymają 20 tys. zł. Prace należy składać do 14 maja. Wyniki zostaną ogłoszone w czerwcu. Jednak kiedy szalet realnie zostanie wybudowany, katowiccy urzędnicy nie potrafią powiedzieć. – Na pewno nie w tym roku. Raczej w przyszłym – mówi naczelnik wydziału promocji.

Toaletę publiczną zbuduje miasto. Sanitec Koło funduje nagrody pieniężne dla projektantów. – Na preferencyjnych warunkach pomożemy też wyposażyć szalet w nasze produkty – obiecuje Powalacz.