Nowoczesna toaleta publiczna w Ogrodzieńcu, a Kędzierzyn… likwiduje stare stalowe szalety.

Tak to już bywa, że w jednym miejscu coś powstaje, a w innym ulega dewastacji. Nie inaczej jest w przypadku toalet publicznych. Nowy tego typu półautomatyczny i komfortowy, długo wyczekiwany szalet publiczny powstał w Ogrodzieńcu. Jednak nie pod zamkiem, a na terenie gminy obok tamtejszego cmentarza i kościoła. Niczym prezent na mikołajki gmina uruchomiła tam toaletę publiczną na którą czekało wielu mieszkańców którym po prostu takiego miejsca w pobliżu brakowało. Jak widać warto inwestować w lokalne nawet tak przyziemne potrzeby.

Zupełnie inaczej sytuacja wygląda w Kędzierzynie Koźlu gdzie dwa stalowe szalety miejskie postawione ok 10 lat temu przy wejściu do Parku Orderu Uśmiechu okazały się jedną z najbardziej nie trafionych inwestycji. Szalety były wielokrotnie dewastowane, niszczone, regularnie okradany był wrzutnik na monety, a o czystości lepiej nie pisać. W związku z tym miasto Kędzierzyn Koźle postanowiło się ich pozbyć i ostatecznie sprzedało za zaledwie kilka tysięcy złotych. Warto więc przypomnieć że 10 lat temu kosztowały one 180 tys zł. Obecnie miasto uważna, że taniej jest inwestować w toi toie.

Czy to dobry pomysł. Raczej nie, bo komfort w nich jest raczej względny. Niezbyt również nadają się dla osób niepełnosprawnych lub rodziców z małymi dziećmi. Stalowe szalety były niestety po prostu mało wandaloodporne, a obecne sprawdzone konstrukcje skutecznie radzą sobie z tego typu problemami, a jednocześnie i są estetyczne i ekonomiczne. Szkoda, że zamiast iść w ślady wielu miast w Kędzierzynie powraca era tymczasowych dobrych na koncerty plastikowych WC.

 

admin opublikowano dnia 2017-11-30 Kategoria: Modele toalet, Toalety dla niepełosprawnych, Toalety publiczne