Polemika: Dlaczego tak mało mamy toalet publicznych?

Po przeczytaniu artykułu na temat ilości toalet publicznych w polskich miastach w szczególności turystycznych, który opublikował niedawno Portal Samorządowy można odnieść wrażenie, ze w Polsce w tym temacie jest naprawdę słabo. Czy jednak to prawda?

Samorządy w naszym kraju są obciążone naprawdę wieloma kosztami, które musza ponosić. Choć obowiązek budowy szaletów miejskich i zadbania by była ich odpowiednia ilość ciąży na nich z mocy ustawy to jednak są to mało popularne inwestycje wśród wyborców, jeśli są już pożądane to wzbudzają dużo emocji. Temat nie jest taki oczywisty i jednoznaczny, bo niestety w wielu przypadkach ludzie nie chcą korzystać z toalet publicznych, albo przez stereotypowe myślenie o ich stanie czystości, które mają z czasu zaszłych, albo z powodu konieczności uiszczenia opłaty. Kolejna kwestia to koszty budowy toalet, które nie ważne jakie by były zawsze wydają się być dla obywateli zbyt wysokie ”bo oni by to zrobili taniej”. Nikt jednak nie bierze pod uwagę, ze nowe toalety publiczne to budynki, które są obwarowane wieloma obostrzeniami i wymaganiami.

Kolejna sprawa to fakt, że budowa nowego szaletu miejskiego jest dość czasochłonna, więc aby powstała większa ilość toalet publicznych potrzeba wielu miesięcy. Sama Warszawa do przetargu przygotowywała się kilka lat, a jeszcze dwa na pewno poczekamy nim cała sieć nowych toalet kontenerowych tam stanie. Zatem tezy wysuwane w przytoczonym artykule troszkę mijają się z faktami i brakiem znajomości tematu. Miasta i gminy w Polsce budują zdecydowanie więcej toalet publicznych niż jeszcze kilka lat temu. Czynią to jednak w ramach dostępnych środków finansowych, potrzeb oraz często rozkładają na kilka lat. Gonimy Zachód szybko, choć może nie tak szybko jak rosną nasze oczekiwania, ale cierpliwość z czasem zostanie nagrodzona, bo nawet jak samorząd zapomina o tak ważnych obiektach to tak jak np. w Częstochowie mieszkańcy sami o nowe szalety szybko się upomną.

admin opublikowano dnia 2016-8-24 Kategoria: Automatyczne toalety, Toalety dla niepełosprawnych, Toalety publiczne