Toalety dla niepełnosprawnych zamykane na klucz

W Galerii Pestka i Kupcu Poznańskim toalety dla niepełnosprawnych są zamknięte na klucz. Centra handlowe tłumaczą, że to jedyny sposób, by utrzymać czystość. – Skandal. Przecież niepełnosprawny korzysta z toalety tak samo jak sprawny. I musi mieć do niej dostęp – komentuje jeden z mieszkańców i użytkowników galerii.

Architekt Henryk Sufryd nie jest niepełnosprawny. – Ale bardzo mnie denerwuje, kiedy utrudnia się życie osobom, które i tak nie mają w życiu łatwo – mówi. Ostatnio odwiedził Galerię Pestka i zauważył, że toaleta dla niepełnosprawnych jest zamknięta na klucz. Na drzwiach tabliczka: „Klucz u ochrony”, niżej podany nr telefonu. – Zadzwoniłem. Ochroniarz przyszedł po kwadransie. Gdybym naprawdę musiał skorzystać z toalety, to byłoby za późno – denerwuje się.

Sufryd poszedł do dyrektora galerii: – Usłyszałem, że trzymają toaletę zamkniętą, żeby nie było kradzieży. Nie rozumiem, kto i co miałby ukraść. Nie ma tam przecież nic ponad to, co w zwykłej toalecie, która jest otwarta – dziwi się architekt.

Toaleta dla niepełnosprawnych jest zamknięta również w Kupcu Poznańskim. Tu również kluczem dysponuje pracownik ochrony. Kupiec jednak, przynajmniej na razie, żadnych zmian nie zapowiada: – Nie chodzi nam o utrudnienie życia niepełnosprawnym klientom, ale właśnie o ich komfort, oraz spokój młodych mam, bo to miejsce służy również do przewijania dzieci. Chcemy więc, by toaleta zawsze była czysta i by nie zajmowała jej osoba do tego nieuprawniona – tłumaczy  specjalista ds. marketingu Kupca Poznańskiego. Przyznaje jednak, że niepełnosprawni mogą czuć się nieswojo, informując osoby postronne o zamiarze skorzystania z ubikacji. Ale zaraz dodaje, że toaletę, która mieści się w samym centrum miasta, ciężko byłoby w inny sposób utrzymać w czystości.

Miejmy nadzieje, że problem szybko zostanie zażegnany i z toalet będą mogli korzystać wszyscy na tych samych zasadach.

 

 

admin opublikowano dnia 2012-9-30 Kategoria: Modele toalet, Toalety dla niepełosprawnych, Toalety publiczne