Wciąż mało toalet publicznych

W swym najnowszym raporcie na temat utrzymania czystości i porządku w miejscach publicznych Najwyższa Izba Kontroli krytycznie pisze w nim o toaletach, a właściwie ich permanentnym braku. Kontroli zostało poddanych 35 gmin z kilku województw i choć w raporcie nie pada nazwa naszego miasta, to wnioski ogólne jak najbardziej Płocka dotyczą.

Dużym problemem gmin jest ograniczony dostęp do publicznych toalet. Prawie wszędzie jest ich za mało. W skontrolowanych gminach w 2011 r. na jedną toaletę publiczną przypadało średnio 11,9 tys. mieszkańców, podczas gdy np. w Wielkiej Brytanii – 600.  Płock to przykład jak ulał. Tu publicznych szaletów mamy zaledwie trzy, doliczając do tego najnowszy przybytek niedaleko dawnego dworca PKS. Lekko licząc wychodzi jeden na ponad 40 tys. mieszkańców!

Ratusz dowodzi jednak, że ma więcej toalet miejskich, bo dolicza rozstawione w różnych częściach miasta toi toie. Dodaje na szczęście, że rozważa rozstawienie kolejnych publicznych toalet z prawdziwego zdarzenia. Analizuje też ich ” docelową formę przestrzenną (np. połączoną z powierzchnią informacyjno-reklamową).

Niestety jeszcze dużo pracy przed urzędnikami wielu miast aby te statystyki się zmieniły ale w końcu coś z tym wszystkim trzeba zrobić.

 

 

admin opublikowano dnia 2012-10-20 Kategoria: Toalety publiczne